Jak wybrać zabawki dla niemowlaka w pierwszym roku jego życia, a jednocześnie nie przesadzić i zasypać nimi malucha? Czy na pewno wszystko jest niezbędne? Kiedy gryzak a kiedy grzechotka? Tak, to ma znaczenie!  Poniżej informacje jak dobrać zabawki do wieku i potrzeb rozwojowych dzieci.   

1. Karty/obrazki kontrastowe

Do 3 miesiąca powinniśmy ograniczać bodźce zewnętrzne i skupić się na rozwoju tylko jednego zmysłu – wzroku. Należy unikać nadmiaru dźwięków i pamiętać, że takie mlauchy jeszcze nie chwytają zabawek. Dlatego najlepszym rozwiązaniem będą tu obrazki kontrastowe pokazywane maluchowi z jednoczesnym opowiadaniem, co się na nich znajduje.

2. Przytulanka

Przytulanie, potrzeba bliskości w pierwszych tygodniach życia są dla niemowlaka bardziej naturalne niż oddychanie. Pluszowe misie, psy, koty, tygryski – wybór jest ogromny. Popualrnośc zyskują również pluszaki – termofory, pomocne w walce z kolką niemowlęcą. Pluszaki zapewniają maluszkowi poczucie bezpieczeństwa, gwarantują spokojny sen i przyjemną pobudkę u boku ukochanej zabawki. Ponadto dziecko uczy się troski o innych, opiekując się zabawkami.

3. Gryzak

3 i 4 miesiąc życia niemowlęcia to okres wkładania wszystkiego do buzi, jak również początek ząbkowania, dlatego pomocny okaże się tu gryzak. Do wyboru mamy mnóstwo rodzajów: miękkie, twarde, z żelem w środku, z naturalnego kauczuku czy drewniane.

4. Zabawki sensoryczne

W 4 miesiącu życia maluszek zaczyna chwytać przedmioty, dlatego ważne jest stumlowanie zmysłu dotyku, rozwój sensoryki i poznawanie nowych faktur. Z pomocą przychodzą zabawki sensoryczne – takie, które łączą różne materiały, mają wypustki, wgłębieniami, są miękkie, szorstkie, gładkie, śliskie, matowe i chropowate. 

5. Grzechotka

W 5 miesiącu życia wzrasta zainteresowanie światem i dźwiękami zewnętrznymi. Dlatego teraz warto sprawić maluszkowi grzechotkę lub inną zabawkę wydającą dźwięki.

 

 

 

6. Miękkie klocki

Po pierwszym pół roku życia pora uruchomić wszystkie zmysły naszego maluszka. Świetnym rozwiązaniem są wszelkiego rodzaju klocki i wieże – najlepiej gumowe, różnokolorowe, z różnymi strukturami ścianek. Takei klocki są przede wszystkim bezpieczne, kiedy maluch postanowi je gryźć. Można układać z nich domy i piramidki, rzucać do góry lub przed siebie. Każdy klocek jest sam w sobie ciekawą zabawą dla maluszka

Żłobek "Pakuś"