Więcej o…. nauce języków

Wielu rodziców marzy, aby ich pociechy od niemowalaka przyswoiły naturalnie dwa, a czasem nawet trzy języki. Aby nie musiały zmagać się z nauką w szkole. Żeby po prostu bez wysiłku je już umiały. Nie jest to proste, ale możliwe. Żłobek przychodzi z pomocą. 

Kiedy nachodzi ten odpowiedni moment na naukę języków obcych?

Im wcześniej tym lepiej! Nie ma żadnych dolnych ograniczeń.  Warunkiem bilingwizmu jest wprowadzenie nauki drugiego języka przed ukończeniem 3 roku życia i utrwalanie jej również w domu, w sytuacjach codziennych. To czas, kiedy dziecko jeszcze nie mówi w swoim ojczystym języku. Poznaje wówczas języki obce równocześnie – dokładnie tak samo jak dzieci dwujęzyczne.


Dlaczego warto?

Małe dzieci błyskawicznie uczą się obcych języków, a ich umysły są niezwykle chłonne i pozwalają na bardzo łatwe przyswajanie wiedzy. Nauka języka obcego wspomaga rozwój intelektualny dziecka, w jego mózgu tworzą się wówczas nowe połączenia neuronowe. Małe dziecko jest w stanie doskonale opanować akcent i intonację języka. Przychodzi mu to naturalnie i zapisuje się w pamięci trwałej.
Podczas nauki języków dzieci mają także okazję do nabycia umiejętności niezbędnych do efektywnej nauki innego języka obcego w przyszłości- wsłuchiwania się, wyczulenia na dźwięki, intonację i melodię języka, oraz do manipulowania językiem. Zaczynamy od osłuchania się, stopniowo powtarzamy i wypowiadamy pojedyncze słowa, a następnie całe zwroty i zdania. A wszystko to w najbardziej dla dzieci atrakcyjnej formie, czyli podczas zabawy!

W jaki sposób się odbywa?

Dzieci najefektywniej uczą się poprzez zabawę. Język poznają w codziennych zwrotach bezpośrednich oraz piosenkach, rymowankach, krótkich historjkach. Ważne, aby wszystko ubrane było w atrakcyjną dla nich formę i emanowało dziecięcym humorem. Zaczynamy od osłuchania się, stopniowo powtarzamy i wypowiadamy pojedyncze słowa, a następnie całe zwroty i zdania. Kluczem do sukcesu jest tu systematyczność. Dlatego w naszym żłobku dzieci codziennie uczestniczą w zajęciach językowych.

Źródło: https://malechmurki.pl/nauka-jezykow-kiedy-zaczac-uczyc-dzieci/ http://www.czymskorupka.edu.pl/czy-warto-przyzwyczajac-dzieci-do-jezyka-obcego-juz-w-zlobku/

Żłobek "Pakuś"